| Product SKUs |
|---|
| SYS-741GE-TNRT | GPU SuperServer SYS-741GE-TNRT |
| Motherboard |
|---|
| Super X13DEG-QT |
| Processor |
|---|
| CPU | Dual Socket E (LGA-4677) 5th Gen Intel® Xeon® / 4th Gen Intel® Xeon® Scalable processors |
| Core Count | Up to 64C/128T; Up to 320MB Cache per CPU |
| Note | Supports up to 350W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU |
|---|
| Max GPU Count | Up to 4 double-width GPUs |
| Supported GPU | NVIDIA PCIe: H100, H100 NVL, A100, A30, L4, L40, L40S, NVIDIA RTX PRO™ 6000 Blackwell Max-Q Workstation Edition, RTX 4000 Ada Generation, RTX 6000 Ada Generation, RTX A4000, RTX A5500, RTX A6000 AMD PCIe: Instinct™ MI210 |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| GPU-GPU Interconnect | NVIDIA® NVLink™ Bridge (optional) |
| Certification | NVIDIA Certified |
| System Memory |
|---|
| Memory | Slot Count: 16 DIMM slots Max Memory (1DPC): Up to 2TB 5600MT/s ECC DDR5 RDIMM Max Memory (2DPC): Up to 4TB 4400MT/s ECC DDR5 RDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| SATA | SATA (6Gbps) |
| Chipset | Intel® C741 |
| Network Connectivity | 2 RJ45 10GbE with Intel® X550-AT2 |
| Input / Output |
|---|
| Video | 1 VGA port (Rear) |
| Serial | 1 COM port (Rear) |
| Audio | Front Audio |
| TPM | 1 TPM Onboard/port 80 |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 32MB SPI Flash EEPROM |
| Management |
|---|
| Software | SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Supermicro Update Manager (SUM) Supermicro SuperDoctor® 5 (SD5) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations | Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features | Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU | 8+4 Phase-switching voltage regulator Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN | Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | Tower Rackmount |
| Model | CSE-749TS-R2K05BP |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 18.32" (465.4 mm) |
| Width | 6.96" (177 mm) |
| Depth | 26.71" (678.5 mm) |
| Package | 12.59" (H) x 26.85" (W) x 37.95" (D) |
| Weight | Gross Weight: 62 lbs (28.1 kg) Net Weight: 46 lbs (20.9 kg) |
| Available Colour | Black |
| Front Panel |
|---|
| Buttons | Power On/Off button System Reset button |
| LED | Hard drive activity LED Network activity LEDs Power status LED System Overheat & Power Fail LED |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration | Default 7 PCIe 5.0 x16 FHFL slots |
| M.2 | 2 M.2 PCIe 5.0 x4 NVMe slots (M-key) |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration | Default: Total 8 bays 8 front hot-swap 3.5" NVMe/SAS/SATA drive bays Option A: Total 8 bays 8 front hot-swap 2.5" NVMe/SAS/SATA drive bays |
| M.2 | 2 M.2 NVMe slots (M-key) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 4 heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Power Supply |
|---|
| 2x 2000W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input | 100-127Vac 200-240Vac 1000W: 100-120Vac / 50-60Hz 1800W: 200-220Vac / 50-60Hz 1980W: 220-230Vac / 50-60Hz 2000W: 230-240Vdc 2000W: 230-240Vac / 50-60Hz 2000W: 200-240Vac / 50-60Hz (for UL/cUL only) |
| +12V | Max: 83.3A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 83.3A / Min: 0A (100Vac-120Vac) Max: 150A / Min: 0A (200Vac-220Vac) Max: 165A / Min: 0A (220Vac-230Vac) Max: 166.7A / Min: 0A (200Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 2.1A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| ROHS | RoHS Compliant |
| Environmental Spec. | Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -30°C to 60°C (-22°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 80% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.