| Product SKUs |
|---|
| SYS-212HA-TN | Hyper NVMe Server |
| Motherboard |
|---|
| Super X14SBH-AP |
| Processor |
|---|
| CPU |
Single Socket BR (LGA-7529) Intel® Xeon® 6900 series processors with P-cores |
| Core Count | Up to 128C/256T; Up to 504MB Cache |
| Note | Supports up to 500W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU |
|---|
| Maximum GPU Count | Up to 1 double-width or 2 single-width GPUs |
| Supported GPU |
NVIDIA PCIe: H100 NVL, L4, L40S Intel PCIe: Intel Data Centre GPU Flex 170 |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| System Memory |
|---|
| Memory |
Slot Count: 12 DIMM slots Maximum Memory (1DPC): Up to 3TB 8800MT/s ECC DDR5 MRDIMM Maximum Memory (1DPC): Up to 3TB 6400MT/s ECC DDR5 RDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| NVMe | NVMe; RAID 0/1/5/10 support (Intel® VROC RAID key required) |
| Network Connectivity | Via AIOM |
| Input / Output |
|---|
| LAN | 1 RJ45 1GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 2 USB 3.2 Gen1 ports (rear) |
| Video | 1 VGA port |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 64MB SPI Flash |
| Management |
|---|
| Software |
SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations |
Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware |
Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages and Memory |
| Fan |
Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature |
Monitoring for CPU and chassis environment Thermal control for fan connectors |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 2U Rackmount |
| Model | CSE-HS201-R000NFP |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Depth | 31.74" (806.2 mm) |
| Package | 9.96" (H) x 26.46" (W) x 43.31" (D) |
| Weight |
Gross Weight: 75 lbs (34 kg) Net Weight: 45 lbs (20.5 kg) |
| Available Colour | Silver |
| Front Panel |
|---|
| Buttons |
Power On/Off UID button |
| LED |
HDD activity LAN1 activity Power status System information |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
Option A* 1 PCIe 5.0 x16 FH/10.5"L double-width slot 1 PCIe 5.0 x8 FHFL slot 1 PCIe 5.0 x16 FHFL double-width slot 1 PCIe 5.0 x16 AIOM slot (OCP 3.0 compatible) Option B* 2 PCIe 5.0 x8 FH/10.5"L slots 1 PCIe 5.0 x8 FHHL slot 1 PCIe 5.0 x16 FHFL double-width slot 1 PCIe 5.0 x16 AIOM slot (OCP 3.0 compatible) Option C* 1 PCIe 5.0 x16 FH/10.5"L double-width slot 2 PCIe 5.0 x16 FHFL double-width slots (*Requires additional parts. Please see the optional parts list for details.) |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration |
Default: Total 8 bays 8 front hot-swap 2.5" NVMe*/SAS*/SATA* drive bays Option A: Total 24 bays 24 front hot-swap 2.5" SAS*/SATA* drive bays Option B: Total 16 bays 16 front hot-swap 2.5" SAS*/SATA* drive bays Option C: Total 4 bays 4 front hot-swap 2.5" NVMe* drive bays (*NVMe/SAS/SATA support may require additional storage controller and/or cabling. Please see the optional parts list for details.) |
| M.2 | 2 M.2 NVMe slots (M-key 2280/22110/25110; VROC required for RAID) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 6 counter-rotating 60x60x56mm fans |
| Power Supply |
|---|
| 2x 1200W / 1300W / 1600W / 2000W / 2600W Redundant Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (W x H x L) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input |
800W: 100-127Vac 800W: 100-127Vac / 50-60Hz 1200W: 200-240Vac 1200W: 200-240Vac / 50-60Hz 1200W: 230-240Vdc / 50-60Hz (for CCC only) |
| +12V |
Max: 66.7A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 83A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 100A / Min: 0A (200Vac-240Vac) Max: 100A / Min: 0A (230Vdc-240Vdc) (for CCC only) |
| 12V SB | Max: 2.1A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Specification |
Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.