| Product SKUs |
|---|
| SYS-221BT-HNTR | BigTwin NVMe Platform |
| Motherboard |
|---|
| Super X13DET-B |
| Processor (per Node) |
|---|
| CPU |
Dual Socket E (LGA-4677) 5th Gen Intel® Xeon® / 4th Gen Intel® Xeon® Scalable processors Supports Intel Xeon CPU Max Series with high bandwidth memory (HBM) |
| Core Count | Up to 64C/128T; Up to 320MB Cache per CPU |
| Note |
Supports up to 300W TDP CPUs (Air Cooled) Supports up to 350W TDP CPUs (Liquid Cooled) *Air Cooled CPUs with TDP over 205W only supported under specific conditions. Contact a Supermicro representative for details. |
| System Memory (per Node) |
|---|
| Memory |
Slot Count: 16 DIMM slots Max Memory (1DPC): Up to 4TB 5600MT/s ECC DDR5 RDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices (per Node) |
|---|
| Network Connectivity |
Via AIOM View AIOM Options View AOC Options |
| Input / Output (per Node) |
|---|
| LAN | 1 RJ45 1 GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 2 USB 3.0 Gen2 Type-A ports (Rear) |
| Video | 1 VGA port |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 32MB Flash ROM |
| Management |
|---|
| Software |
SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Supermicro Update Manager (SUM) Supermicro SuperDoctor® 5 (SD5) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations | ACPI/APM Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware |
Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU |
8+4 Phase-switching voltage regulator Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 2U Rackmount |
| Model | CSE-217BQ2-R3K04P |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 3.47" (88 mm) |
| Width | 17.68" (449 mm) |
| Depth | 28.75" (730 mm) |
| Package | 9.76" (H) x 24.65" (W) x 45.28" (D) |
| Weight |
Gross Weight: 96.6 lbs (43.8 kg) Net Weight: 66.1 lbs (30 kg) |
| Available Colour | Black front & silver body |
| Front Panel |
|---|
| Buttons |
Power On/Off button UID button |
| LED |
HDD activity LED Network activity LEDs Power status LED Universal Information (UID) LED |
| Expansion Slots (per Node) |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
Default 2 PCIe 5.0 x16 LP slots 1 PCIe 5.0 x16 AIOM slot (OCP 3.0 compatible) View AOC Options |
| Drive Bays / Storage (per Node) |
|---|
| Drive Bays Configuration |
Default: Total 6 bays 2 front hot-swap 2.5" PCIe 5.0 NVMe/SATA drive bays 4 front hot-swap 2.5" PCIe 4.0 NVMe/SATA drive bays View NVMe Options View Drive Options |
| M.2 |
2 M.2 PCIe 4.0 x4 NVMe slots (M-key 22110(default); VROC required for RAID) View M.2 Options |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 4x 16K RPM Counter Rotating 8cm Fan(s) |
| Air Shroud | 4 Air Shrouds |
| Liquid Cooling | Direct to Chip (D2C) Cold Plate (optional) |
| Power Supply |
|---|
| 2x 3000W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 45 x 40 x 480 mm |
| Total Output Power | for CQC only |
| Input |
1400W: 100-127Vac 1400W: 100-127Vac / 50-60Hz 2880W: 200-207Vac 2880W: 200-207Vac / 50-60Hz 3000W: 240-240Vdc (for CQC only) 3000W: 208-240Vac 3000W: 208-240Vac / 50-60Hz 3000W: 240-240Vdc / 50-60Hz (for CQC only) |
| +12V |
Max: 116A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 240A / Min: 0A (200Vac-207Vac) Max: 250A / Min: 0A (208Vac-240Vac) Max: 250A / Min: 0A (240Vdc-240Vdc) (for CQC only) |
| 12V SB | Max: 4.5A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (connector) |
| Operating Environment |
|---|
| ROHS | RoHS Compliant |
| Environmental Spec. |
Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -30°C to 60°C (-22°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 80% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) |
| Environmental / Recycling |
|---|
| Recycle | Return Server-End of Life Product |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.