| Product SKUs |
|---|
| SYS-221H-TNR | Hyper NVMe Server |
| Motherboard |
|---|
| Super X13DEM |
| Processor |
|---|
| CPU |
Dual Socket E (LGA-4677) 5th Gen Intel® Xeon® / 4th Gen Intel® Xeon® Scalable processors Supports Intel Xeon CPU Max Series with high bandwidth memory (HBM) |
| Core Count | Up to 64C/128T; Up to 320MB Cache per CPU |
| Note |
Supports up to 350W TDP CPUs (Air Cooled) Supports up to 350W TDP CPUs (Liquid Cooled) |
| GPU |
|---|
| Max GPU Count | Up to 4 double-width or 8 single-width GPUs |
| Supported GPU | NVIDIA PCIe: H100, H100 NVL, A100, A16, A40, L4, L40, L40S, RTX A4000, RTX A6000 |
| System Memory |
|---|
| Memory |
Slot Count: 32 DIMM slots Max Memory (1DPC): Up to 4TB 5600MT/s ECC DDR5 RDIMM Max Memory (2DPC): Up to 8TB 4400MT/s ECC DDR5 RDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| SATA | SATA (6Gbps); RAID 0/1/5/10 support |
| NVMe | NVMe; RAID 0/1/5/10 support (Intel® VROC RAID key required) |
| Network Connectivity | Via AIOM |
| Input / Output |
|---|
| LAN | 1 RJ45 1 GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB |
2 USB 2.0 ports (rear) 2 USB 3.0 ports (Header) |
| Video | 1 VGA port |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 64MB SPI Flash |
| Management |
|---|
| Software |
SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Supermicro Update Manager (SUM) Supermicro SuperDoctor® 5 (SD5) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations |
Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware |
Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature |
Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 2U Rackmount |
| Model | CSE-HS219-R1K24P |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Depth | 29.9" (760 mm) |
| Package | 10.4" (H) x 23.8" (W) x 43.6" (D) |
| Weight |
Gross Weight: 66 lbs (30 kg) Net Weight: 40 lbs (18.2 kg) |
| Available Color | N/A |
| Front Panel |
|---|
| Buttons |
Power On/Off UID button |
| LED |
HDD activity LAN1 activity LAN2 activity Power Power Fail System information |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
Option A* 4 PCIe 5.0 x16 FH/10.5"L double-width slots 2 PCIe 5.0 x16 AIOM slots (OCP 3.0 compatible) Option B* 8 PCIe 5.0 x8 (in x16) FH/10.5"L slots 2 PCIe 5.0 x16 AIOM slots (OCP 3.0 compatible) (*Requires additional parts, please see the optional parts list for details. For more details on PCIe slot configuration options, please refer to the system callout images above.) |
| CXL Support | Up to 4 CXL 1.1 x16/x8 devices |
| M.2 | 2 M.2 NVMe/SATA slots (B+M-key 2280/22110) |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration |
Default: Total 8 bays 8 front hot-swap 2.5" NVMe*/SAS*/SATA* drive bays Option A: Total 16 bays 16 front hot-swap 2.5" NVMe*/SAS*/SATA* drive bays (*NVMe/SAS/SATA support may require additional storage controller and/or cables, please see the optional parts list for details) |
| M.2 | 2 M.2 NVMe/SATA slots (M-key 2280/22110) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 4x 8cm heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Air Shroud | 2 Air Shrouds |
| Liquid Cooling | Direct to Chip (D2C) Cold Plate (optional) |
| Power Supply |
|---|
| 2x 1200W Redundant Titanium Level (96%) Hot-plug power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input |
800W: 100-127Vac 800W: 100-127Vac / 50-60Hz 1200W: 200-240Vac 1200W: 200-240Vac / 50-60Hz 1200W: 230-240Vdc / 50-60Hz (for CCC only) |
| +12V |
Max: 66.7A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 83A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 100A / Min: 0A (200Vac-240Vac) Max: 100A / Min: 0A (230Vdc-240Vdc) (for CCC only) |
| 12V SB | Max: 2.1A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Spec. |
Name: A2 Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -30°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 80% (max 21° DP; non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 8% to 90% (max 38° DP; non-condensing) |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.