| Product SKUs |
|---|
| AS-2126HS-TN | EPYC NVMe Server |
| AS-2126HS-TN-01-G2 | Gold Series version with pre-configured components |
| Motherboard |
|---|
| Super H14DSH |
| Processor |
|---|
| CPU | Dual processor(s) AMD EPYC™ 9005/9004 Series Processors |
| Core Count | Up to 384C/768T |
| Note | Supports up to 500W TDP CPUs* *Air Cooled CPUs with TDP over 400W only supported under specific conditions. Contact a Supermicro representative for details. |
| GPU |
|---|
| Maximum GPU Count | Up to 3 double-width GPUs |
| Supported GPU | NVIDIA PCIe: H100 NVL, A16, L4, L40, L40S, NVIDIA RTX PRO™ 6000 Blackwell Max-Q Workstation Edition, RTX 2000 Ada, RTX 4500 Ada, RTX 5000 Ada, RTX 6000 Ada Generation AMD PCIe: Instinct™ MI210 |
| GPU-GPU Interconnect | PCIe |
| System Memory |
|---|
| Memory | Slot Count: 24 DIMM slots Maximum Memory (1DPC): Up to 6TB 6400MT/s ECC DDR5 RDIMM (AMD EPYC™ 9005 Series Processor) Maximum Memory (1DPC): Up to 6TB 4800MT/s ECC DDR5 RDIMM (AMD EPYC™ 9004 Series Processor) |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| Network Connectivity | Via AIOM |
| IPMI | Support for Intelligent Platform Management Interface v2.0 IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support |
| Input / Output |
|---|
| LAN | 1 RJ45 1GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 2 USB 3.0 ports (rear) |
| Video | 1 VGA port |
| TPM | 1 TPM Onboard/Port 80 |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 64MB SPI Flash EEPROM |
| BIOS Features | Plug and Play (PnP) UEFI 2.8 USB Keyboard support ACPI 6.5 SMBIOS 3.7 or later |
| Management |
|---|
| Software | SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Super Diagnostics Offline (SDO) KVM with dedicated LAN IPMI 2.0 Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! IPMIView |
| Power Configurations | ACPI/APM Power Management Power-on mode control for AC power loss recovery Power button override mechanism |
| Security |
|---|
| Hardware | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features | Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| Fan | Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Voltage | System temperature, Memory temperature, CPU temperature, 3.3V standby, +5V standby, +5V, +3.3V, +12V, CPU thermal trip support |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 2U Rackmount |
| Model | CSE-HS201-R000NFP |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Depth | 31.74" (806.2 mm) |
| Package | 9.96" (H) x 26.46" (W) x 43.31" (D) |
| Weight | Gross Weight: 75 lbs (34 kg) Net Weight: 45 lbs (20.5 kg) |
| Available Colour | Silver |
| Front Panel |
|---|
| Buttons | Power On/Off UID button |
| LED | HDD activity LAN1 activity Power status System information |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration | Option A* 4 PCIe 5.0 x16 FHFL double-width slots 1 PCIe 5.0 x16 AIOM slot (OCP 3.0 compatible) Option B* 8 PCIe 5.0 x8 (in x16) FHFL slots 1 PCIe 5.0 x16 AIOM slot (OCP 3.0 compatible) (*Requires additional parts. Please see the optional parts list for details. For further information on PCIe slot configuration options, please refer to the system callout images above.) |
| CXL Support | Up to 4 CXL 2.0 x16 devices |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration | Default: Total 8 bays 8 front hot-swap 2.5" NVMe*/SATA* drive bays Option A: Total 24 bays 24 front hot-swap 2.5" NVMe*/SATA* drive bays (*NVMe/SATA support may require additional storage controller and/or cabling. Please see the optional parts list for details.) |
| M.2 | 2 M.2 PCIe 3.0 x4 NVMe slots (M-key 2280/22110) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 6 counter-rotating 60x60x56mm fans |
| Air Shroud | 2 Air Shrouds |
| Power Supply |
|---|
| 2x 1200W / 1300W / 1600W / 2000W / 2600W Redundant Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (W x H x L) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input | 1000W: 100-127Vac / 50-60Hz 1800W: 200-220Vac / 50-60Hz 1980W: 220-230Vac / 50-60Hz 2000W: 230-240Vac / 50-60Hz 2000W: 220-240Vac / 50-60Hz (for UL only) 2000W: 230-240Vdc / 50-60Hz (for CQC only) 2700W: 200-240Vac |
| +12V | Max: 83A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 150A / Min: 0A (200Vac-220Vac) Max: 165A / Min: 0A (220Vac-230Vac) Max: 166A / Min: 0A (230Vac-240Vac) Max: 225A / Min: 0A (200Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 3.5A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Specification | Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| Environmental / Recycling |
|---|
| Recycle | Return Server-End of Life Product |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.