| Product SKUs |
|---|
| AS-8126GS-TNMR | SuperServer AS-8126GS-TNMR |
| Motherboard |
|---|
| Super H14DSG-OD |
| Processor |
|---|
| CPU | Dual processor(s) AMD EPYC™ 9005/9004 Series Processors |
| Core Count | Up to 384C/768T |
| Note | Supports up to 500W TDP CPUs |
| GPU |
|---|
| Max GPU Count | 8 onboard GPUs |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| GPU-GPU Interconnect | AMD Infinity Fabric™ Link |
| System Memory |
|---|
| Memory |
Slot Count: 24 DIMM slots Max Memory (1DPC): Up to 6TB 6400MT/s ECC DDR5 RDIMM (AMD EPYC™ 9005 Series Processor) Max Memory (1DPC): Up to 6TB 4800MT/s ECC DDR5 RDIMM (AMD EPYC™ 9004 Series Processor) |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| Network Connectivity | 2 RJ45 10GbE with Intel® X710 |
| Input / Output |
|---|
| LAN | 1 RJ45 1 GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 2 USB 3.0 Type-A ports (Rear) |
| Video | 1 VGA port |
| TPM | 1 TPM header |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 64MB SPI Flash EEPROM |
| Management |
|---|
| Software |
SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Supermicro Update Manager (SUM) Supermicro SuperDoctor® 5 (SD5) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations |
Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware |
Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU |
7 +1 Phase-switching voltage regulator Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
Fans with tachometer monitoring Status monitor for speed control |
| Temperature |
Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 8U Rackmount |
| Model | CSE-GP805TS-R000NPF |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 13.8" (356 mm) |
| Width | 17.6" (447 mm) |
| Depth | 33.2" (843 mm) |
| Package | 26" (H) x 28.74" (W) x 50.39" (D) |
| Weight |
Gross Weight: 336 lbs (152.4 kg) Net Weight: 288 lbs (130.635 kg) |
| Available Colour | Silver |
| Front Panel |
|---|
| Buttons |
Power On/Off UID/ Reset button |
| LED |
HDD activity Network activity LEDs System information (overheat/UID) UID |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
Default 8 PCIe 5.0 x16 LP slots 2 PCIe 5.0 x16 FHHL slots |
| M.2 | 2 M.2 PCIe 3.0 x4 NVMe slots (M-key 22110(default)) |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration |
Default: Total 10 bays 2 front hot-swap 2.5" SATA drive bays 8 front hot-swap 2.5" NVMe drive bays |
| M.2 | 2 M.2 NVMe slots (M-key) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 14 heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Air Shroud | 1 Air Shroud |
| Power Supply |
|---|
| 6x 5250W Redundant (3 + 3) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 106.5 x 82.1 x 245.3 mm |
| Input | 5250W: 200-240Vac / 50-60Hz |
| +12V | Max: 125A / Min: 0A (200Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 4A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Certification | Titanium Level94%+ Titanium Level |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Spec. |
Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.