| Product SKUs |
|---|
| SSG-640SP-DE1CR90 | Petascale All-Flash Storage Server |
| Motherboard |
|---|
| Super X12DSC-6 |
| Processor (per Node) |
|---|
| CPU |
Dual Socket P+ (LGA-4189) 3rd Gen Intel® Xeon® Scalable processors |
| Core Count | Up to 36C/72T; Up to 54MB Cache per CPU |
| Note | Supports 120W - 205W TDP CPUs (Air Cooled) |
| System Memory (per Node) |
|---|
| Memory |
Slot Count: 16 DIMM slots Max Memory (2DPC): Up to 4TB 3200MT/s ECC DDR4 RDIMM/LRDIMM View Memory Options |
| Memory Voltage | 1.2V |
| On-Board Devices (per Node) |
|---|
| Network Connectivity |
2 RJ45 10GBASE-T View AOC Options |
| Input / Output (per Node) |
|---|
| LAN |
1 RJ45 1 GbE Dedicated BMC LAN port 2 RJ45 10 GBASE-T LAN ports |
| USB | 2 USB 3.0 ports (rear) |
| Video | 1 VGA port |
| DOM | 2 SuperDOM (Disk on Module) ports |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 128MB SPI Flash EEPROM |
| Management |
|---|
| Software |
SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Supermicro Update Manager (SUM) Supermicro SuperDoctor® 5 (SD5) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations |
Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware |
Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU |
4+1 Phase-switching voltage regulator Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature |
Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 4U Rackmount |
| Model | CSE-947HTS-R2K63P |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 6.96" (177 mm) |
| Width | 17.6" (447 mm) |
| Depth | 43.3" (1099 mm) |
| Package | N/A |
| Weight |
Gross Weight: 225 lbs (102.06 kg) Net Weight: 130 lbs (58.97 kg) |
| Palletized Packing (W x H x L) | 35.82" (910 mm) x 29.92" (755 mm) x 53.15" (1345 mm) |
| Available Colour | N/A |
| Expansion Slots (per Node) |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
Default 3 PCIe 4.0 x16 LP slots View AOC Options |
| Drive Bays / Storage (per Node) |
|---|
| Drive Bays Configuration |
Default: Total 47 bays 2 internal fixed 2.5" SATA drive bays 45 top-loading hot-swap 3.5"/2.5" SAS/SATA drive bays View Drive Options |
| M.2 |
2 M.2 NVMe slots (M-key) View M.2 Options |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 6 Heavy Duty 8cm Fan(s) |
| Air Shroud | 1 Air Shroud |
| Power Supply |
|---|
| 2x 2600W Redundant Titanium Level (96%) Hot-plug power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input |
2600W: 200-240Vac 2600W: 200-240Vdc (For CQC Only) 2600W: 200-240Vac / 50-60Hz 2600W: 200-240Vdc / 50-60Hz (for CQC only) |
| +12V |
Max: 216A / Min: 0A (11.4Vdc-12.6Vdc) (12V output) Max: 216A / Min: 0A (200Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 3.5A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| ROHS | RoHS Compliant |
| Environmental Spec. |
Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (Non-Condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (Non-Condensing) |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.