| Product SKUs |
|---|
| SYS-112H-TN | Compact Rackmount Server |
| SYS-112H-TN-02-G2 | Gold Series version with pre-configured components |
| Motherboard |
|---|
| Super X14SBH |
| Processor |
|---|
| CPU | Single Socket E2 (LGA-4710) Intel® Xeon® 6700/6500 series processors with P-cores or 6700 series processors with E-cores |
| Core Count | P-cores: Up to 86C/172T; Up to 336MB Cache E-cores: Up to 144C/144T; Up to 108MB Cache |
| Note | Supports up to 350W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU |
|---|
| Maximum GPU Count | Up to 1 double-width or 3 single-width GPUs |
| Supported GPU | NVIDIA PCIe: L4, L40S Intel PCIe: Intel Data Center GPU Flex 170 |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| System Memory |
|---|
| Memory | Slot Count: 16 DIMM slots Max Memory (1DPC): Up to 2TB 6400MT/s ECC DDR5 RDIMM Max Memory (1DPC): Up to 512GB 8000MT/s ECC DDR5 MRDIMM Max Memory (2DPC): Up to 4TB 5200MT/s ECC DDR5 RDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| NVMe | NVMe; RAID 0/1/5/10 support (Intel® VROC RAID key required) |
| Network Connectivity | Via AIOM |
| Input / Output |
|---|
| LAN | 1 RJ45 1GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 2 USB 3.2 Gen1 ports (rear) 1 USB 3.2 Gen1 port (front) |
| Video | 1 VGA port |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 64MB SPI Flash |
| Management |
|---|
| Software | SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations | Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features | Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages and Memory |
| Fan | Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Model | CSE-HS101-R000NFP |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 1.7" (43 mm) |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Depth | 30.66" (778.7 mm) |
| Package | 8.82" (H) x 26.46" (W) x 43.31" (D) |
| Weight | Gross Weight: 41.4 lbs (18.8 kg) Net Weight: 19.2 lbs (8.7 kg) |
| Available Colour | Silver |
| Front Panel |
|---|
| Buttons | Power On/Off UID button |
| LED | HDD activity LAN1 activity Power status System information |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration | Default 1 PCIe 5.0 x16 (in x16) FHHL slot 1 PCIe 5.0 x16 (in x16) FHFL double-width slot 1 PCIe 5.0 x16 (in x16) AIOM slot (OCP 3.0 compatible) Option A* 1 PCIe 5.0 x16 (in x16) FHHL slot 2 PCIe 5.0 x16 (in x16) FHFL slots 1 PCIe 5.0 x16 (in x16) AIOM slot (OCP 3.0 compatible) *Requires additional parts. Please refer to Supermicro optional parts list for details. |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration | Default: Total 8 bays 8 front hot-swap 2.5" NVMe/SAS/SATA drive bays Option A: Total 12 bays 8 front hot-swap 2.5" NVMe/SAS/SATA drive bays 4 front hot-swap 2.5" SAS/SATA drive bays Option B: Total 12 bays 12 front hot-swap 2.5" NVMe/SAS/SATA drive bays |
| M.2 | 2 M.2 NVMe slots (M-key 2280/22110/25110; VROC required for RAID) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 8 counter-rotating 40x40x56mm fans |
| Air Shroud | 1 CPU Air Shroud |
| Power Supply |
|---|
| 2x 1200W / 1300W / 1600W / 2000W Redundant Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (W x H x L) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input | 800W: 100-127Vac 1200W: 200-240Vac 1200W: 230-240Vdc / 50-60Hz (for CCC only) |
| +12V | Max: 66.7A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 83A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 100A / Min: 0A (200Vac-240Vac) Max: 100A / Min: 0A (230Vdc-240Vdc) (for CCC only) |
| 12V SB | Max: 2.1A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Specification | Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| Environmental / Recycling |
|---|
| Recycle | Return Server-End of Life Product |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.