| Product SKUs |
|---|
| SYS-121C-TN10R | CloudDC Rackmount Server |
| Motherboard |
|---|
| Super X13DDW-A |
| Processor |
|---|
| CPU | Dual Socket E (LGA-4677) 5th Gen Intel® Xeon® / 4th Gen Intel® Xeon® Scalable processors |
| Core Count | Up to 36C/72T; Up to 82.5MB Cache per CPU |
| Note | Supports up to 270W TDP CPUs (Air Cooled)* *Air Cooled CPUs with TDP over 250W only supported under specific conditions. Contact a Supermicro representative for details. |
| GPU |
|---|
| Maximum GPU Count | Up to 2 single-width GPUs |
| Supported GPU | NVIDIA PCIe: A2, L4 Intel PCIe: Intel Data Centre GPU Flex 140 |
| System Memory |
|---|
| Memory | Slot Count: 16 DIMM slots Maximum Memory (1DPC): Up to 4TB 5600MT/s ECC DDR5 RDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| SATA | SATA (6Gbps); RAID 0/1/5/10 support |
| NVMe | NVMe; RAID 0/1/5/10 support (VROC HW key required) |
| Network Connectivity | Via AIOM |
| Input / Output |
|---|
| LAN | 1 RJ45 1GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 2 USB 3.2 Gen1 Type-A ports (rear) 2 USB 2.0 Type-A ports (front) |
| Video | 1 VGA port |
| Serial | 1 COM port (rear) |
| TPM | 1 TPM header |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 32MB SPI FLASH ROM |
| Management |
|---|
| Software | SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Supermicro Update Manager (SUM) Supermicro SuperDoctor® 5 (SD5) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations | ACPI/APM Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features | Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU | 8 Phase-switching voltage regulator Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages and Memory |
| Fan | Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Model | CSE-LB16TS-R0AWNP3 |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 1.7" (43 mm) |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Depth | 23.5" (597 mm) |
| Package | 7.8" (H) x 23.8" (W) x 32.4" (D) |
| Weight | Gross Weight: 40 lbs (18.1 kg) Net Weight: 25 lbs (11.3 kg) |
| Available Colour | Black front & silver body |
| Front Panel |
|---|
| Buttons | Power On/Off Unit Identifier (UID) |
| LED | Drive activity Network activity Power status Universal Information |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration | Default 2 PCIe 5.0 x16 FHHL slots 2 PCIe 5.0 x16 AIOM slots (OCP 3.0 compatible) |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration | Default: Total 10 bays 10 front hot-swap 2.5" NVMe*/SAS*/SATA* drive bays (*NVMe/SAS/SATA support may require additional storage controller and/or cabling) |
| M.2 | 2 M.2 PCIe 5.0 x4 NVMe slots (M-key 2280; VROC required for RAID) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 6x 4cm heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Air Shroud | 2 Air Shrouds |
| Power Supply |
|---|
| 2x 860W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) Hot-plug power supplies | |
| Dimension (W x H x L) | 54.5 x 40.25 x 322 mm |
| Input | 800W: 100-127Vac / 50-60Hz 860W: 200-240Vac / 50-60Hz 860W: 240Vdc / 50-60Hz |
| +12V | Max: 66.67A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 71.67A / Min: 0A (240Vdc-240Vdc) Max: 71.67A / Min: 0A (200Vac-240Vac) |
| 5V SB | Max: 4A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| ROHS | RoHS Compliant |
| Environmental Specification | Name: A2 Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -30°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 80% (max 21° DP; non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 8% to 90% (max 38° DP; non-condensing) |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.