| Product SKUs |
|---|
| SYS-121H-TNR | TwinPro NVMe Server |
| Motherboard |
|---|
| Super X13DEM |
| Processor |
|---|
| CPU | Dual Socket E (LGA-4677) 5th Gen Intel® Xeon® / 4th Gen Intel® Xeon® Scalable processors Supports Intel Xeon CPU Max Series with high bandwidth memory (HBM) |
| Core Count | Up to 64C/128T; Up to 320MB Cache per CPU |
| Note | Supports up to 350W TDP CPUs (Air Cooled)* Supports up to 350W TDP CPUs (Liquid Cooled) *Air Cooled CPUs with TDP over 250W only supported under specific conditions. Contact a Supermicro representative for details. |
| GPU |
|---|
| Maximum GPU Count | Up to 1 double-width or 3 single-width GPUs |
| Supported GPU | NVIDIA PCIe: H100, L4, L40S, RTX A4000, RTX A5000 |
| Certification | NVIDIA Certified |
| System Memory |
|---|
| Memory | Slot Count: 32 DIMM slots Maximum Memory (1DPC): Up to 4TB 5600MT/s ECC DDR5 RDIMM Maximum Memory (2DPC): Up to 8TB 4400MT/s ECC DDR5 RDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| SATA | SATA (6Gbps); RAID 0/1/5/10 support |
| NVMe | NVMe; RAID 0/1/5/10 support (Intel® VROC RAID key required) |
| Network Connectivity | Via AIOM |
| Input / Output |
|---|
| LAN | 1 RJ45 1GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 2 USB 2.0 ports (rear) 1 USB 3.0 port (front) |
| Video | 1 VGA port |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 64MB SPI Flash |
| Management |
|---|
| Software | SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Supermicro Update Manager (SUM) Supermicro SuperDoctor® 5 (SD5) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations | Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features | Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages and Memory |
| Fan | Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Model | CSE-HS119-R1K24P2 |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 1.7" (43 mm) |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Depth | 29.4" (747 mm) |
| Package | 8.1" (H) x 23.8" (W) x 40.6" (D) |
| Weight | Gross Weight: 49 lbs (22.2 kg) Net Weight: 34 lbs (15.4 kg) |
| Available Colour | N/A |
| Front Panel |
|---|
| Buttons | Power On/Off UID button |
| LED | HDD activity LAN1 activity Power System information |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration | Default 1 PCIe 5.0 x16 FHHL slot 2 PCIe 5.0 x16 FH/10.5"L slots 1 PCIe 5.0 x16 AIOM slot (OCP 3.0 compatible) |
| M.2 | 2 M.2 NVMe/SATA slots (B+M-key 2280/22110) |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration | Default: Total 8 bays 8 front hot-swap 2.5" NVMe*/SAS*/SATA* drive bays Option A: Total 12 bays 12 front hot-swap 2.5" NVMe*/SAS*/SATA* drive bays (*NVMe/SAS/SATA support may require additional storage controller and/or cabling. Please see the optional parts list for details.) |
| M.2 | 2 M.2 NVMe/SATA slots (M-key 2280/22110) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 8 counter-rotating 40x40x56mm fans |
| Air Shroud | 2 Air Shrouds |
| Liquid Cooling | Direct to Chip (D2C) Cold Plate (optional) |
| Power Supply |
|---|
| 2x 1200W Redundant Titanium Level (96%) Hot-plug power supplies | |
| Dimension (W x H x L) | 73.5 x 40 x 265 mm |
| Input | 800W: 100-127Vac 800W: 100-127Vac / 50-60Hz 1200W: 200-240Vac 1200W: 200-240Vac / 50-60Hz 1200W: 230-240Vdc / 50-60Hz (for CCC only) |
| +12V | Max: 66.7A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 83A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 100A / Min: 0A (200Vac-240Vac) Max: 100A / Min: 0A (230Vdc-240Vdc) (for CCC only) |
| 12V SB | Max: 2.1A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Specification | Name: A2 Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -30°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 80% (max 21° DP; non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 8% to 90% (max 38° DP; non-condensing) |
| Environmental / Recycling |
|---|
| Recycle | Return Server-End of Life Product |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.