| Product SKUs |
|---|
| SYS-211E-FRN2T | Edge NVMe Server |
| Motherboard |
|---|
| Super X13SEM-TF |
| Processor |
|---|
| CPU |
Single Socket E (LGA-4677) 5th Gen Intel® Xeon® / 4th Gen Intel® Xeon® Scalable processors |
| Core Count | Up to 60C/120T; Up to 112.5MB Cache |
| Note |
Supports up to 350W TDP CPUs (Air Cooled)* *Air Cooled CPUs with TDP over 205W only supported under specific conditions. Contact a Supermicro representative for details. |
| GPU |
|---|
| Max GPU Count | Up to 3 single-width GPUs |
| Supported GPU |
NVIDIA PCIe: A2 Intel PCIe: Intel Data Center GPU Flex 140 |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| GPU-GPU Interconnect | PCIe |
| System Memory |
|---|
| Memory |
Slot Count: 8 DIMM slots Max Memory (2DPC): Up to 2TB 5600MT/s ECC DDR5 RDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| NVMe | NVMe; RAID 0/1 support (Intel® VROC RAID key required) |
| Network Connectivity |
2 QSFP28 25GbE with Intel® XXV710 (optional) 2 QSFP+ 40GbE with Intel® X710-BM2 (optional) 4 RJ45 1GbE with Intel® I350 (optional) 2 QSFP28 100GbE with Intel® E810-CAM2 (optional) 2 RJ45 10GBASE-T with Intel® X550 2 SFP+ 10GbE with Intel® X710-BM2 (optional) 2 QSFP56 100GbE (optional) 4 QSFP28 25GbE with Intel® E810-CAM1 (optional) 2 QSFP56 200GbE (optional) |
| Input / Output |
|---|
| LAN |
1 RJ45 1 GbE Dedicated BMC LAN port 2 RJ45 10 GbE LAN ports (Intel® X550-AT2) |
| USB |
2 USB 2.0 ports (front) 2 USB 3.2 Gen1 ports (front) |
| Video | 1 VGA port |
| Serial | 1 port |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 256MB SPI Flash |
| Management |
|---|
| Software |
SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Supermicro Update Manager (SUM) Supermicro SuperDoctor® 5 (SD5) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations |
ACPI Power Management Power-on mode for DC power recovery |
| Security |
|---|
| Hardware |
Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature |
CPU thermal trip support, PEPI Monitoring for CPU and chassis environment |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 2U Rackmount |
| Model | CSE-211M |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Width | 17.2" (436.88 mm) |
| Depth | 11.8" (298.8 mm) |
| Package | 7.4" (H) x 19.3" (W) x 23.3" (D) |
| Weight |
Gross Weight: 22 lbs (10 kg) Net Weight: 17 lbs (7.7 kg) |
| Available Colour | Silver/Black |
| Front Panel |
|---|
| Buttons |
Power On/Off UID button |
| LED |
HDD activity LAN1 activity LAN2 activity Power status System information |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
Default 2 PCIe 5.0 x16 FHHL slots 1 PCIe 5.0 x16 HHHL slot 1 PCIe 5.0 x8 HHHL slot Option A* 3 PCIe 5.0 x16 FHHL slots 1 PCIe 5.0 x16 HHHL slot 1 PCIe 5.0 x8 FHHL slot Option B* 3 PCIe 5.0 x16 FHHL slots 2 PCIe 5.0 x8 HHHL slots 1 PCIe 5.0 x8 HHHL slot ... |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration |
Default: Total 2 bays 2 front hot-swap 2.5" NVMe drive bays |
| M.2 | 2 M.2 NVMe slots (M-key 2280/22110) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 4x 4-PIN PWM 8cm Fan(s) |
| Air Shroud | 1 Air Shroud |
| Power Supply |
|---|
| 2x 800W Redundant Platinum Level (94%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 54.5 x 40.25 x 220 mm |
| Input |
750W: 100-127Vac / 50-60Hz 800W: 200-240Vac / 50-60Hz 800W: 230-240Vdc / 50-60Hz |
| +12V |
Max: 62.5A / Min: 0.5A (100Vac-127Vac) Max: 66.6A / Min: 0.5A (200Vac-240Vac) Max: 66.6A / Min: 0.5A (230Vdc-240Vdc) |
| 5V SB | Max: 4A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Spec. |
Operating Temperature: 0°C to 45°C (32°F to 113°F) Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| Environmental / Recycling |
|---|
| Recycle | Return Server-End of Life Product |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.