| Product SKUs |
|---|
| SYS-212GB-FNR | GPU SuperServer SYS-212GB-FNR |
| SYS-212GB-FNR-01-G2 | Gold Series version with pre-configured components |
| Motherboard |
|---|
| Super X14SBGM |
| Processor |
|---|
| CPU |
Single Socket E2 (LGA-4710) Intel® Xeon® 6700/6500 series processors with P-cores |
| Core Count | Up to 80C/160T |
| Note | Supports up to 350W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU |
|---|
| Max GPU Count | Up to 4 double-width GPUs |
| Supported GPU | NVIDIA PCIe: NVIDIA RTX PRO™ 6000 Blackwell Server Edition |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| GPU-GPU Interconnect | NVIDIA® NVLink™ Bridge (optional) |
| System Memory |
|---|
| Memory |
Slot Count: 16 DIMM slots/8 Channels Max Memory (1DPC): Up to 1TB 6400MT/s ECC DDR5 RDIMM Max Memory (1DPC): Up to 512GB 8000MT/s ECC DDR5 MRDIMM Max Memory (2DPC): Up to 2TB 5200MT/s ECC DDR5 RDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| Network Connectivity | View AOC Options |
| Input / Output |
|---|
| LAN | 1 RJ45 1 GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 1 USB 3.0 Type-A port (Rear) |
| Video | 1 mini-DP port |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 64MB SPI Flash EEPROM |
| Management |
|---|
| Software |
SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! Plug-ins for 3rd Party Software |
| Power Configurations |
Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware |
Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU |
8+4 Phase-switching voltage regulator Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature |
Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 2U Rackmount |
| Model | CSE-MG204-R000NDFP |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 3.43" (87 mm) |
| Width | 17.3" (438.4 mm) |
| Depth | 35.43" (900 mm) |
| Package | 11.02" (H) x 27.56" (W) x 47.24" (D) |
| Weight |
Gross Weight: 84 lbs (38 kg) Net Weight: 66 lbs (30 kg) |
| Available Colour | Silver |
| Front Panel |
|---|
| Buttons | Power On/Off |
| LED | HDD activity |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
Default 4 PCIe 5.0 x16 FHFL double-width slots 3 PCIe 5.0 x16 FHFL slots |
| M.2 | 2 M.2 PCIe 5.0 x2 NVMe slots (M-key 2280/22110) |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration |
Default: Total 4 bays 4 rear hot-swap E1.S PCIe 5.0 x4 NVMe drive bays |
| M.2 | 2 M.2 PCIe 5.0 x2 NVMe slots (M-key 2280/22110) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | 5x 8cm heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Power Supply |
|---|
| 2x 2700W Redundant Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 185 mm |
| Input |
2700W: 200-240Vac / 50-60Hz 2700W: 240-240Vdc / 50-60Hz (for CQC only) |
| +12V |
Max: 225A / Min: 0A (200Vac-240Vac) Max: 225A / Min: 0A (240Vdc-240Vdc) |
| 12V SB | Max: 4A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Spec. |
Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -30°C to 60°C (-22°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 80% (max 21° DP; non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 8% to 90% (max 38° DP; non-condensing) |
| Environmental / Recycling |
|---|
| Recycle | Return Server-End of Life Product |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.