| Product SKUs |
|---|
| SYS-222C-TN | CloudDC Rackmount Server |
| Motherboard |
|---|
| Super X14DBHM |
| Processor |
|---|
| CPU | Dual Socket E2 (LGA-4710) Intel® Xeon® 6700/6500 series processors with P-cores or 6700 series processors with E-cores |
| Core Count | P-cores: Up to 86C/172T; Up to 336MB Cache per CPU E-cores: Up to 144C/144T; Up to 108MB Cache per CPU |
| Note | Supports up to 350W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU |
|---|
| Maximum GPU Count | Up to 2 double-width or 4 single-width GPUs |
| Supported GPU | NVIDIA PCIe: H200 NVL (141GB), L4, L40S, NVIDIA RTX PRO™ 4500 Blackwell Server Edition, NVIDIA RTX PRO™ 6000 Blackwell Server Edition, RTX 2000 Ada, RTX 4000 Ada Generation |
| Certification | NVIDIA Certified |
| System Memory |
|---|
| Memory | Slot Count: 32 DIMM slots Maximum Memory (1DPC): Up to 4TB 6400MT/s ECC DDR5 RDIMM Maximum Memory (1DPC): Up to 1TB 8000MT/s ECC DDR5 MRDIMM Maximum Memory (2DPC): Up to 8TB 5200MT/s ECC DDR5 RDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| NVMe | NVMe; RAID 0/1/5/10 support (VROC HW key required) |
| Network Connectivity | Via AIOM |
| Input / Output |
|---|
| LAN | 1 RJ45 1GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 1 USB 2.0 Type-A port (rear) 1 USB 3.2 Gen1 Type-A port (rear) |
| Video | 1 VGA port (rear) |
| TPM | 1 TPM header |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 64MB SPI Flash ROM |
| Management |
|---|
| Software | SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations | ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features | Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 2U Rackmount |
| Model | CSE-DC201TS-R000NP |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 3.47" (88 mm) |
| Width | 17.25" (438 mm) |
| Depth | 30.7" (780 mm) |
| Package | 9.4" (H) x 23.5" (W) x 43.2" (D) |
| Weight | Gross Weight: 83.78 lbs (38 kg) Net Weight: 61.73 lbs (28 kg) |
| Available Colour | Silver |
| Front Panel |
|---|
| Buttons | Power On/Off UID button |
| LED | HDD activity LAN1 activity LAN2 activity Power Fail Power status System information (overheat/UID) |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration | Default 4 PCIe 5.0 x16 (in x16) FHFL slots 1 PCIe 5.0 x8 (in x16) FHFL slot 2 PCIe 5.0 x16 (in x16) AIOM slots (OCP 3.0 compatible) Option A 2 PCIe 5.0 x16 (in x16) FHFL slots 1 PCIe 5.0 x8 (in x16) FHFL slot 2 PCIe 5.0 x16 (in x16) AIOM slots (OCP 3.0 compatible) Option B 6 PCIe 5.0 x16 (in x16) FHFL slots 2 PCIe 5.0 x16 (in x16) AIOM slots (OCP 3.0 compatible) |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration | Default: Total 24 bays 24 front hot-swap 2.5" NVMe*/SAS*/SATA* drive bays (*NVMe/SAS/SATA support may require additional storage controller and/or cabling) |
| M.2 | 2 M.2 PCIe 5.0 x2 NVMe slots (M-key 22110(default)/2280; VROC required for RAID) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 4x 8cm heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Air Shroud | 1 Air Shroud |
| Power Supply |
|---|
| 2x 2000W Redundant (1 + 1) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (W x H x L) | 73.5 x 40 x 185 mm |
| Input | 1000W: 100-127Vac / 50-60Hz 1800W: 200-220Vac / 50-60Hz 1980W: 220-230Vac / 50-60Hz 2000W: 230-240Vac / 50-60Hz 2000W: 220-240Vac / 50-60Hz (for UL only) 2000W: 230-240Vdc / 50-60Hz (for CQC only) |
| +12V | Max: 83A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 150A / Min: 0A (200Vac-220Vac) Max: 165A / Min: 0A (220Vac-230Vac) Max: 166A / Min: 0A (230Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 3.5A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| ROHS | RoHS Compliant |
| Environmental Specification | Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -30°C to 60°C (-30°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 80% (Non-Condensing) Non-operating Relative Humidity: 8% to 90% (Non-Condensing) |
| Environmental / Recycling |
|---|
| Recycle | Return Server-End of Life Product |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.