| Product SKUs |
|---|
| SYS-422GL-FNR2 | GPU SuperServer SYS-422GL-FNR2 |
| Motherboard |
|---|
| Super X14DBG-MAP |
| Processor |
|---|
| CPU |
Dual Socket BR (LGA-7529) Intel® Xeon® 6900 series processors with P-cores |
| Core Count | 128C/144T |
| Note | Supports up to 500W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU |
|---|
| Max GPU Count | Up to 8 double-width GPUs |
| Supported GPU | NVIDIA PCIe: H200 NVL (141GB), NVIDIA RTX PRO™ 6000 Blackwell Server Edition |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 Switch Dual-Root |
| GPU-GPU Interconnect | NVIDIA® NVLink™ Bridge (optional) |
| System Memory |
|---|
| Memory |
Slot Count: 24 DIMM slots Max Memory (1DPC): 6.0TB 6400MT/s ECC DDR5 RDIMM Max Memory (1DPC): 6.0TB 8800MT/s ECC DDR5 MRDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| Network Connectivity | 1 RJ45 1GBASE-T with ASPEED AST2600 |
| Input / Output |
|---|
| USB | 1 USB 3.0 Type-A port (Rear) |
| Video | 1 mini-DP port |
| TPM | 1 TPM header |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 32MB UEFI |
| Management |
|---|
| Software |
SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations |
Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware |
Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 4U Rackmount |
| Model | CSE-MG401TS-R0BNDFP |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 6.93" (176 mm) |
| Width | 17.26" (438.4 mm) |
| Depth | 31.5" (800 mm) |
| Package | 27.32" (H) x 49.41" (W) x 19.49" (D) |
| Weight |
Gross Weight: 96.45 lbs (43.75 kg) Net Weight: 49.5 lbs (22.45 kg) |
| Available Colour | Silver |
| Front Panel |
|---|
| Buttons | Power On/Off button |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
Default 8 PCIe 6.0 x16 FH double-width slots 2 PCIe 5.0 x16 FHHL slots |
| M.2 | 2 M.2 PCIe 4.0 x4 NVMe slots (M-key 2280(default)) |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration |
Default: Total 8 bays 8 front hot-swap E1.S NVMe drive bays |
| M.2 | 2 M.2 PCIe 4.0 x4 NVMe slots (M-key 2280(default)) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | 10 Fan 80mm Fan(s) |
| Power Supply |
|---|
| 4x 3200W Redundant (3 + 1) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 185 mm |
| Input |
1000W: 100-127Vac / 50-60Hz 2900W: 200-207Vac / 50-60Hz 3000W: 207-220Vac / 50-60Hz 3200W: 220-240Vac / 50-60Hz 3200W: 0240Vdc / 50-60Hz (for CQC only) |
| +12V |
Max: 82A / Min: 0A (100Vac-127Vac) Max: 237.7A / Min: 0A (200Vac-207Vac) Max: 245.9A / Min: 0A (207Vac-220Vac) Max: 262.3A / Min: 0A (220Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 3A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Spec. |
Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.