| Product SKUs |
|---|
| SYS-522GA-NRT | GPU SuperServer SYS-522GA-NRT |
| Motherboard |
|---|
| Super X14DBG-AP |
| Processor |
|---|
| CPU |
Dual Socket BR (LGA-7529) Intel® Xeon® 6900 series processors with P-cores |
| Core Count | Up to 128C/256T; Up to 504MB Cache per CPU |
| Note | Supports up to 500W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU |
|---|
| Max GPU Count | Up to 8 double-width or 10 single-width GPUs |
| Supported GPU | NVIDIA PCIe: NVIDIA RTX PRO™ 4500 Blackwell Server Edition, NVIDIA RTX PRO™ 6000 Blackwell Server Edition |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 Switch Dual-Root |
| GPU-GPU Interconnect | NVIDIA® NVLink™ Bridge (optional) |
| Certification | NVIDIA Certified |
| System Memory |
|---|
| Memory |
Slot Count: 24 DIMM slots Max Memory (1DPC): Up to 6TB 6400MT/s ECC DDR5 RDIMM Max Memory (1DPC): Up to 6TB 8800MT/s ECC DDR5 MRDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| Network Connectivity | 2 RJ45 10GbE with Intel® X710-AT2 |
| Input / Output |
|---|
| LAN | 2 RJ45 10 GbE LAN ports (Intel® I350) |
| USB | 2 USB 3.0 Type-A ports (Rear) |
| Video | 1 VGA port |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 32MB SPI Flash EEPROM |
| Management |
|---|
| Software |
SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations |
Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware |
Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU |
8+4 Phase-switching voltage regulator Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature |
Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 5U Rackmount |
| Model | CSE-528G2TS-R9K60P |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 8.75" (222.5 mm) |
| Width | 17.2" (438 mm) |
| Depth | 31" (786.1 mm) |
| Package | 17.32" (H) x 28.34" (W) x 42.51" (D) |
| Weight |
Gross Weight: 100 lbs (45.3 kg) Net Weight: 65.5 lbs (29.7 kg) |
| Available Colour | Black Front & Silver Body |
| Front Panel |
|---|
| Buttons |
Power On/Off button System Reset button |
| LED |
Hard drive activity LED Network activity LEDs Power status LED System Overheat & Power Fail LED |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
Default 13 PCIe 5.0 x16 FHFL slots |
| M.2 | 2 M.2 PCIe 5.0 x4 NVMe slots (B+M-key) |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration |
Default: Total 24 bays 24 front hot-swap 2.5" PCIe 5.0 NVMe drive bays |
| M.2 | 2 M.2 NVMe slots (M-key) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 10 heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Air Shroud | 1 Air Shroud |
| Power Supply |
|---|
| 6x 2700W Redundant (4 + 2) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 73.5 x 40 x 203 mm |
| Input |
2700W: 200-240Vac 2700W: 200-240Vac / 50-60Hz 2700W: 240-240Vdc / 50-60Hz (for CQC only) |
| +12V |
Max: 225A / Min: 0A (200Vac-240Vac) Max: 225A / Min: 0A (240Vdc-240Vdc) |
| 12V SB |
Max: 3.5A / Min: 0A Max: 4A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Spec. |
Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.