| Product SKUs |
|---|
| SYS-531R-I | Mini-Tower Workstation Server |
| Motherboard |
|---|
| Super X13SCL-F |
| Processor |
|---|
| CPU | Single Socket V0 (LGA-1700) Intel® Xeon® 6300-series / E-2400 Series Processors |
| Core Count | Up to 8C/16T |
| Note | Supports up to 95W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU |
|---|
| Maximum GPU Count | Up to 1 double-width or 1 single-width GPU |
| System Memory |
|---|
| Memory | Slot Count: 4 DIMM slots Maximum Memory (2DPC): Up to 128GB 4400MT/s ECC DDR5 UDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| SATA | SATA (6Gbps) |
| Network Connectivity | 1 RJ45 1GbE with Realtek RTL8211F PHY (dedicated IPMI) 2 RJ45 1GbE with Intel® I210 |
| Input / Output |
|---|
| USB | 2 USB 3.2 Gen1 Type-A ports (rear) 2 USB 2.0 Type-A ports (rear) 2 USB 3.2 Gen1 Type-A ports (front) |
| Video | 1 VGA port |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 256MB SPI Flash |
| Management |
|---|
| Software | SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Supermicro Update Manager (SUM) Supermicro SuperDoctor® 5 (SD5) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations | ACPI 6.0 Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features | Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections |
| PC Health Monitoring |
|---|
| Voltage | +1.0V PCH, +1.8V PCH, +12V, +3.3V, +5V, +5V standby, 1.05 (PCH), 3.3V standby, 5 (4-pin), CPU, CPU temperature, CPU thermal trip support, PCH temperature, System temperature, VBAT, VRM temperature |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | Mini-Tower |
| Model | CSE-731I-404B |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 14.25" (362 mm) |
| Width | 7.25" (184 mm) |
| Depth | 16.75" (425 mm) |
| Package | 20" (H) x 11" (W) x 21" (D) |
| Weight | Gross Weight: 20 lbs (9.07 kg) Net Weight: 16 lbs (7.26 kg) |
| Available Colour | Black |
| Front Panel |
|---|
| Buttons | Power On/Off button |
| LED | HDD activity LED Network activity LEDs Power LED System Overheat LED |
| Port | USB 3.0 Port(s) |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration | Default 2 PCIe 5.0 x8 FHFL slots 1 PCIe 4.0 x4 FHFL slot 1 PCIe 4.0 x4 FHHL slot |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration | Default: Total 4 bays 4 internal fixed 3.5" SATA drive bays |
| M.2 | 1 M.2 PCIe 4.0 x4 NVMe slot (M-key 2280/22110) |
| Peripheral Bays | 2 5.25" bays |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 1x 90mm Fan(s) |
| Power Supply |
|---|
| 1x 400W Gold Level (90%) power supply | |
| Dimension (W x H x L) | 150 x 86 x 140 mm |
| Input | 100-240Vac 400W: 100-240Vac / 50-60Hz |
| +12V | Max: 12.62A / Min: 0A (100Vac-240Vac) Max: 12.62A / Min: 0.05A (100Vac-240Vac) |
| 5V SB | Max: 2.23A / Min: 0A |
| Output Type | 24-pin ATX |
| Certification | Gold Level |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Specification | Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.