| Product SKUs |
|---|
| SYS-821GE-TNHR | GPU SuperServer SYS-821GE-TNHR |
| Motherboard |
|---|
| Super X13DEG-OAD |
| Processor |
|---|
| CPU |
Dual Socket E (LGA-4677) 5th Gen Intel® Xeon® / 4th Gen Intel® Xeon® Scalable processors |
| Core Count | Up to 64C/128T; Up to 320MB Cache per CPU |
| Note | Supports up to 350W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU |
|---|
| Max GPU Count | 8 onboard GPUs |
| Supported GPU | NVIDIA SXM: HGX H100 8-GPU (80GB), HGX H200 8-GPU (141GB) |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| GPU-GPU Interconnect | NVIDIA® NVLink™ with NVSwitch™ |
| Certification | NVIDIA Certified |
| System Memory |
|---|
| Memory |
Slot Count: 32 DIMM slots Max Memory (1DPC): Up to 4TB 5600MT/s ECC DDR5 RDIMM Max Memory (2DPC): Up to 8TB 4400MT/s ECC DDR5 RDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| Chipset | Intel® C741 |
| Network Connectivity |
2 RJ45 10GbE with Intel® X550-AT2 (optional) 2 SFP28 25GbE with Broadcom® BCM57414 (optional) 2 RJ45 10GbE with Intel® X710-AT2 (optional) |
| Input / Output |
|---|
| Video | 1 VGA port |
| TPM | 1 TPM header |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 32MB SPI Flash EEPROM |
| Management |
|---|
| Software |
SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Supermicro Update Manager (SUM) Supermicro SuperDoctor® 5 (SD5) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations |
Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware | Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU |
8+4 Phase-switching voltage regulator Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature |
Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 8U Rackmount |
| Model | CSE-GP801TS |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 14" (355.6 mm) |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Depth | 33.2" (843.28 mm) |
| Package | 29.5" (H) x 27.5" (W) x 51.2" (D) |
| Weight |
Gross Weight: 225 lbs (102.1 kg) Net Weight: 166 lbs (75.3 kg) |
| Available Colour | Black front & silver body |
| Front Panel |
|---|
| Buttons |
Power On/Off button System Reset button |
| LED |
Hard drive activity LED Network activity LEDs Power status LED System Overheat & Power Fail LED |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
Default 8 PCIe 5.0 x16 LP slots 2 PCIe 5.0 x16 FHHL slots |
| Option A | 2 PCIe 5.0 x16 FHHL slots |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration |
Default: Total 15 bays 12 front hot-swap 2.5" NVMe drive bays 3 front hot-swap 2.5" SATA drive bays |
| Option A |
Total 19 bays 12 front hot-swap 2.5" NVMe drive bays 4 front hot-swap 2.5" NVMe* drive bays 3 front hot-swap 2.5" SATA drive bays *NVMe support may require additional storage controller and/or cables, please see the optional parts list for details |
| M.2 | 2 M.2 NVMe slots (M-key) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 10 heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Power Supply |
|---|
| 6x 3000W Redundant (4 + 2) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 106.5 x 82.1 x 245.5 mm |
| Input |
2880W: 200-207Vac / 50-60Hz 3000W: 3000W: 207-240Vac / 50-60Hz 3000W: 0240Vdc / 50-60Hz (for CQC only) |
| +12V | Max: 91.66A / Min: 0A (200Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 3A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Spec. |
Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.