| Product SKUs |
|---|
| SYS-822GS-NB3RT | GPU SuperServer SYS-822GS-NB3RT |
| SYS-822GS-NB3RT-01-G2 | Gold Series version with pre-configured components |
| Motherboard |
|---|
| Super X14DBG-LC |
| Processor |
|---|
| CPU |
Dual Socket E2 (LGA-4710) Intel® Xeon® 6700-series processors with P-cores |
| Core Count | Up to 86C/172T; Up to 336MB Cache per CPU |
| Note | Supports up to 350W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU |
|---|
| Max GPU Count | 8 onboard GPUs |
| Supported GPU | NVIDIA SXM: HGX B300 8-GPU (288GB) |
| GPU-GPU Interconnect | NVIDIA® NVLink™ with NVSwitch™ |
| System Memory |
|---|
| Memory |
Slot Count: 32 DIMM slots Max Memory (1DPC): Up to 4TB 6400MT/s ECC DDR5 RDIMM Max Memory (2DPC): Up to 8TB 5200MT/s ECC DDR5 RDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| Network Connectivity | View AOC Options |
| Input / Output |
|---|
| LAN |
8 OSFP 800 GbE LAN ports (NVIDIA ConnectX®-8 SuperNIC) 2 RJ45 10 GbE LAN ports (Intel® X710) |
| USB |
1 USB 3.0 Type-A port (Front) 1 USB 2.0 Type-A port (Front) |
| Video |
1 VGA port 1 mini-DP port |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 64MB UEFI |
| Management |
|---|
| Software |
SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations |
Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware |
Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU |
8+4 Phase-switching voltage regulator Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature |
Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 8U Rackmount |
| Model | CSE-GP807TS-R000NP |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 13.8" (356 mm) |
| Width | 17.6" (449 mm) |
| Depth | 37.4" (950 mm) |
| Package | 26.38" (H) x 28.74" (W) x 50.39" (D) |
| Weight |
Gross Weight: 302 lbs (137 kg) Net Weight: 263 lbs (119 kg) |
| Available Colour | Silver |
| Front Panel |
|---|
| Buttons |
Power On/Off UID |
| LED |
HDD activity LAN1 activity LAN2 activity Power Fail Power status System information (overheat/UID) |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
Default 2 PCIe 5.0 x16 FHHL slots |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration |
Default: Total 8 bays 8 front hot-swap E1.S NVMe drive bays |
| M.2 | 2 M.2 NVMe slots (M-key; RAID support via S3808N controller) |
| System Cooling |
|---|
| Fans | Up to 12 heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Power Supply |
|---|
| 6x 6600W Redundant (3 + 3) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 106.5 x 82.1 x 245.3 mm |
| Input |
5900W: 200-207.9Vac / 50-60Hz 6000W: 208-219.9Vac / 50-60Hz 6300W: 220-229.9Vac / 50-60Hz 6500W: 230-238.9Vac / 50-60Hz 6600W: 239-240Vac / 50-60Hz |
| +12V |
Max: 130A / Min: 0A (200Vac-207.9Vac) Max: 130A / Min: 0A (208Vac-219.9Vac) Max: 130A / Min: 0A (220Vac-229.9Vac) Max: 130A / Min: 0A (230Vac-238.9Vac) Max: 130A / Min: 0A (239Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 4A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Certification | Titanium Level94%+ Titanium Level |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Spec. |
Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.