| Product SKUs |
|---|
| SYS-A22GA-NBRT | GPU SuperServer SYS-A22GA-NBRT |
| Motherboard |
|---|
| Super X14DBG-DAP |
| Processor |
|---|
| CPU |
Dual Socket BR (LGA-7529) Intel® Xeon® 6900 series processors with P-cores |
| Core Count | Up to 128C/256T; Up to 504MB Cache per CPU |
| Note | Supports up to 500W TDP CPUs (Air Cooled) |
| GPU |
|---|
| Max GPU Count | 8 onboard GPUs |
| Supported GPU | NVIDIA SXM: HGX B200 8-GPU (180GB) |
| CPU-GPU Interconnect | PCIe 5.0 x16 CPU-to-GPU Interconnect |
| GPU-GPU Interconnect | NVIDIA® NVLink™ with NVSwitch™ |
| Certification | NVIDIA Certified |
| System Memory |
|---|
| Memory |
Slot Count: 24 DIMM slots Max Memory (1DPC): Up to 6TB 6400MT/s ECC DDR5 RDIMM Max Memory (1DPC): Up to 6TB 8800MT/s ECC DDR5 MRDIMM |
| Memory Voltage | 1.1V |
| On-Board Devices |
|---|
| Network Connectivity | 2 RJ45 10GbE with Intel® X710 |
| Input / Output |
|---|
| LAN | 1 RJ45 1 GbE Dedicated BMC LAN port |
| USB | 2 USB 3.0 ports (rear) |
| Video | 1 VGA port |
| TPM | 1 TPM header |
| System BIOS |
|---|
| BIOS Type | AMI 64MB UEFI |
| Management |
|---|
| Software |
SuperCloud Composer® Supermicro Server Manager (SSM) Super Diagnostics Offline (SDO) Supermicro Thin-Agent Service (TAS) SuperServer Automation Assistant (SAA) New! |
| Power Configurations |
Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| Security |
|---|
| Hardware |
Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Silicon Root of Trust (RoT) – NIST 800-193 Compliant |
| Features |
Cryptographically Signed Firmware Secure Boot Secure Firmware Updates Automatic Firmware Recovery Supply Chain Security: Remote Attestation Runtime BMC Protections System Lockdown |
| PC Health Monitoring |
|---|
| CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory |
| FAN |
Fans with tachometer monitoring Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors Status monitor for speed control |
| Temperature |
Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis |
|---|
| Form Factor | 10U Rackmount |
| Model | CSE-GP1001TS-R000NPF |
| Dimensions and Weight |
|---|
| Height | 17.2" (438.8 mm) |
| Width | 17.6" (449 mm) |
| Depth | 33.2" (843.28 mm) |
| Package | 27.95" (H) x 28.74" (W) x 50.39" (D) |
| Weight |
Gross Weight: 341 lbs (155 kg) Net Weight: 293 lbs (133 kg) |
| Available Colour | Silver |
| Front Panel |
|---|
| Buttons |
Power On/Off UID/ Reset button |
| LED |
HDD activity Network activity LEDs System information (overheat/UID) UID |
| Expansion Slots |
|---|
| PCI-Express (PCIe) Configuration |
Default 10 PCIe 5.0 x16 LP slots 2 PCIe 5.0 x16 FHHL slots |
| Drive Bays / Storage |
|---|
| Drive Bays Configuration |
Default: Total 10 bays 10 front hot-swap 2.5" PCIe 5.0 x4 NVMe drive bays |
| M.2 | 2 M.2 PCIe 4.0 x4 NVMe slots (M-key 2280/22110; RAID support via S3808N controller) |
| System Cooling |
|---|
| Fans |
Up to 15 counter-rotating 80x80x80mm Fan(s) Up to 4 counter-rotating 60x60x56mm Fan(s) |
| Air Shroud | 1 Air Shroud |
| Power Supply |
|---|
| 6x 5250W Redundant (3 + 3) Titanium Level (96%) power supplies | |
| Dimension (WxHxL) | 106.5 x 82.1 x 245.3 mm |
| Input | 5250W: 200-240Vac / 50-60Hz |
| +12V | Max: 125A / Min: 0A (200Vac-240Vac) |
| 12V SB | Max: 4A / Min: 0A |
| Output Type | Backplanes (gold finger) |
| Certification | Titanium Level94%+ Titanium Level |
| Operating Environment |
|---|
| Environmental Spec. |
Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
To place an order, please make an enquiry using the 'Request More Information' form at the bottom of the page and one of our experienced sales team will contact you shortly.
Alternatively, you can call or email us and speak to one of our experienced technical sales team.
Tel: 01438 842 300
Email: sales@tmc-uk.com
There are no downloads available.